Z tego artykułu dowiesz się:
- Gdzie znajduje się Wydział Komunikacji w Białymstoku, jakie są jego godziny otwarcia i telefony kontaktowe?
- Jak zarezerwować wizytę w systemie e-kolejka i na jakie konto bankowe przesyłać opłat za realizowane sprawy?
- Co będzie potrzebne do rejestracji samochodu w Białymstoku?
- W jaki sposób złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w białostockim Wydziale Komunikacji?
- Jakie dodatkowe sprawy realizuje Wydział Komunikacji w Białymstoku?
Wydział Komunikacji Białystok - adresy, godziny otwarcia i telefony kontaktowe
Siedziba Wydziału Komunikacji w Białymstoku mieści się przy ulicy Jana Klemensa Branickiego ⅗ (kod pocztowy 15-085, tel. 85 869 64 40). Urząd jest otwarty dla interesantów w godzinach od 08:00 do 15:45 w poniedziałki i od 7:30 do 15:15 w pozostałe dni robocze. Oczywiście możliwe jest wcześniejsze zarezerwowanie wizyty przez internet (https://kolejka.powiatbia.pl:11448/pol/login). W tym przypadku konieczne jednak będzie uprzednie zarejestrowanie się w serwisie internetowym Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Istnieje także możliwość rezerwacji wizyty w systemie e-kolejka, o czym piszemy w dalszej części tego tekstu.
W zależności od danej sprawy, białostocki Wydział Komunikacji przygotował oddzielne numery telefonów, pod którymi można zasięgnąć informacji dotyczących np. przebiegu czasowego wyrejestrowania pojazdu z ruchu:
- informacja ogólna w zakresie rejestracji pojazdów – (85) 740 39 01;
- rejestracja przedsiębiorców, czasowe wycofanie pojazdów z ruchu, zaświadczenia, skierowania na stacje diagnostyczne, decyzje o nadaniu numeru identyfikacyjne, tabliczki zastępcze – (85) 740 39 27;
- prowadzenie postępowań administracyjnych, nakładanie kar pieniężnych, obsługa prawna wydziału – (85) 740 39 80;
- informacja dotycząca praw jazdy – (85) 740 39 92;
- transport, szkolenia kierowców i badania techniczne pojazdów – (85) 740 39 69.
Warto również zaznaczyć, że Wydział Komunikacji w Białymstoku posiada filię w miejscowości Łapy przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 15 (budynek Centrum Kształcenia Zawodowego, kod pocztowy 18-100, tel. 833 40 06). Urząd jest otwarty dla interesantów w poniedziałki od 08:00 do 15:00 i od 07:30 do 15:30 w pozostałe dni robocze.
Wydział Komunikacji w Białymstoku - rezerwacja wizyty i opłaty
W Wydziale Komunikacji (tak jak w innych jednostkach Urzędu Miasta Białystok) możliwe jest zarezerwowanie wizyty przez internet w systemie e-kolejka (https://www.bip.bialystok.pl/urzad_miejski/poradnik_interesanta/e-kolejka.html). Aby to zrobić, należy najpierw wejść na stronę internetową, a następnie wybrać rodzaj kategorii. W przypadku Wydziału Komunikacji będą to:
- prawo jazdy;
- dowód rejestracyjny, rejestracja, sprzedaż pojazdu;
- licencje (w tym taxi), zezwolenia, zaświadczenia na transport drogowy.
Po kliknięciu w odpowiedni odnośnik zostanie wyświetlona strona z listą spraw przyporządkowanych do danej kategorii. W przypadku np. uprawnień do kierowania będą to m.in. utworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę, zwrot utraconego prawa jazdy czy wydanie wtórnika. Wystaczy kliknąć odnośnik „zamów kolejkę” przy odpowiedniej sprawie i wybrać dzień oraz godzinę planowanej wizyty. Po wypełnieniu formularza i akceptacji zgód system e-kolejki wyśle powiadomienie na wskazany adres e-mail i smsem na podany numer telefonu. W dniu wizyty należy nie wcześniej niż 10 minut przed godziną zarezerwowanej wizyty pobrać bilet, poprzez wpisanie liczby 48 i numeru telefonu na monitorze automatu biletowego w siedzibie Wydziału Komunikacji. Warto zaznaczyć, że spóźnienie jest traktowane jako rezygnacja z rezerwacji.
W przypadku dokonywania wpłat na konto urzędu z tytułu np. wydania prawa jazdy czy wtórników dokumentów, aktualny numer rachunku bankowego to 09 1240 5211 1111 0010 5270 5833 (Urząd Miejski w Białymstoku, Departament Rachunkowości). Przypominamy, że białostocki Wydział Komunikacji umożliwia dodatkowo dokonywanie płatności za pośrednictwem serwisu PWPW i osobiście przy stanowisku obsługi. Jeśli chodzi o opłaty skarbowe (np. za udzielenie pełnomocnictwa) należy wysyłać je na inny numer konta bankowego (26 1240 5211 1111 0010 3553 3132).
Ubezpieczenie samochodu
Wydział Komunikacji w Białymstoku — rejestracja samochodu zarejestrowanego na terenie Polski
Aby zarejestrować używany samochód w Białymstoku, najpierw należy przygotować wymagane dokumenty, takie jak:
- wniosek;
- dowód własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży samochodu);
- dowód rejestracyjny;
- tablice rejestracyjne (opcjonalnie — nie musisz ich zmieniać jeśli są zgodne z aktualnym wzorem);
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli jest wymagane);
- dowód uiszczenia opłaty;
- dowód osobisty (do wglądu);
- odpis z KRS (w przypadku firm).
Rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji w Białymstoku może dokonać pełnomocnik (udzielenie pełnomocnictwa kosztuje 17 zł, z wyłączeniem najbliższej rodziny). Wszelkie opłaty mogą być dokonywane przelewem na konto, kartą płatniczą bezpośrednio przy stanowisku obsługi, gotówką lub kartą w kasie Urzędu lub przy wykorzystaniu systemu PWPW.
Po dostarczeniu wszystkich dokumentów i wniosku urzędnik w większości przypadków wydaje pozwolenie czasowe i zamawia nowy dowód rejestracyjny. Dokument powinien być gotowy w ciągu 30 dni od momentu wizyty w urzędzie — status sprawy możesz sprawdzić przez internet w serwisie Infocar.
Ważne!
Nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, najpóźniej w dniu rejestracji.
Wydanie prawa jazdy w białostockim Wydziale Komunikacji
Jeśli ubiegasz się o pierwsze uprawnienia, np. prawo jazdy kategorii B, musisz złożyć wniosek (w urzędzie lub za pośrednictwem ESP PWPW) i następujące dokumenty:
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem;
- zgodę rodzica lub opiekuna (dotyczy osób, które nie ukończyły 18 lat, a ubiegają się o prawo jazdy kat. AM,A1,A2,B1,B,B+E,C1,C1+E,T) — w tym przypadku złożenie wniosku przez internet nie będzie możliwe, ponieważ rodzic lub opiekun musi podpisać zgodę osobiście przy urzędniku;
- kolorową fotografię zgodną z obowiązującymi wytycznymi.
Gdy masz już uprawnienia, ale starasz się np. o prawo jazdy na motocykl, będą potrzebne:
- wniosek o wydanie prawa jazdy;
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem;
- orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, (dotyczy osób ubiegających się o prawo jazdy kat.: C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E);
- kserokopię posiadanego prawa jazdy;
- kolorową fotografię zgodną z obowiązującymi wytycznymi.
Po złożeniu wniosku zostanie wygenerowany Profil Kandydata na Kierowcę wraz z numerem PKK. Dzięki temu ośrodek szkolenia kierowców i WORD uzyskają dostęp do informacji o kandydacie, co umożliwi podjęcie kursu i przystąpienie do egzaminu. Prawo jazdy zostanie wydanie po zdaniu części teoretycznej i praktycznej, a także przedstawieniu dowodu opłaty za wydanie uprawnień (100 zł).
Sprawdź cenę OC/AC
Wydział Komunikacji Białystok — pozostałe usługi
W Wydziale Komunikacji w Białymstoku można również zrealizować wiele innych spraw, dotyczących zarówno uprawnień do kierowania pojazdami (np. wymiana prawa jazdy czy stworzenie Karty Kwalifikacji Kierowcy), jak również tych obejmujących kwestie związane z rejestracją. Mowa tu np. o otrzymaniu zastępczej tabliczki znamionowej, dodatkowej tablicy rejestracyjnej do oznaczenia bagażnika czy zgłoszeniu zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym.