Samochód

Wymiana opon z zimowych na letnie – kiedy jest odpowiedni czas na wymianę?

Sezon na zmianę opon z zimowych na letnie został rozpoczęty. Oprócz regularnych badań swojego samochodu, jest to jedna z najważniejszych czynności dla kierowców, by zachować bezpieczeństwo na drodze oraz utrzymać opony w odpowiednim stanie jak najdłużej. Kiedy jest najlepszy czas na sezonową wymianę opon? Podpowiadamy.

Mężczyzna w warsztacie samochodowym wymienia w srebrnym samochodzie opony z zimowych na letnie 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy należy zmienić opony na letnie
  • Dlaczego jazda na zimowych oponach latem to zły pomysł
  • Czy opony całoroczne są wystarczające
  • Jak sprawdzić wiek opony samochodowej

Kiedy wymienić opony na letnie

Czy powinieneś wybrać się do serwisu, gdy zniknie pierwszy śnieg? Ogólna zasada mówi, że ze zmianą opon powinno się wstrzymać do chwili, gdy temperatura zacznie wynosić ponad 7 stopni Celsjusza. Dlatego na bieżąco kontroluj prognozę pogody i poczekaj aż temperatura się ustabilizuje i dopiero wtedy udaj się do serwisu z zamiarem montażu nowych opon. 
 

Dlaczego jazda na zimowych oponach latem to zły pomysł?

To właśnie na oponach spoczywa cały ciężar pojazdu i przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie zmieniając opon narażasz siebie i innych użytkowników drogi na duże niebezpieczeństwo. Więc, jakie negatywne skutki mogą Cię czekać jeśli ich nie wymienisz? Między innymi wydłużenie drogi hamowania nawet o kilkadziesiąt metrów (zależnie od prędkości z jaką Twój samochód wówczas się porusza), na mokrych drogach istnieje dodatkowe ryzyko aquaplaningu czyli najprościej mówiąc – utraty przyczepności, a także mogą powodować szybsze ścieranie się bieżnika. 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Gdzie możesz wymienić opony zimowe na letnie?

Istnieje kilka miejsc, w których możesz wymienić opony na letnie. Należą do nich między innymi klasyczne warsztaty samochodowe, które są wyposażone w urządzenia do zmiany opon oraz serwisy wulkanizacyjne specjalizujące się w naprawie opon i ich wymianie. Wymiana opon jest tak podstawową czynnością, że nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Cena wymiany opon oraz czas oczekiwania na montaż opon może być różny w zależności od warsztatu.
 

Regularna kontrola

Nie zawsze na pierwszy rzut oka zobaczysz zużycie swoich opon i to, że nie nadają się już do prawidłowej jazdy.  Dlatego regularnie sprawdzaj czy nie pojawiły się na nich jakiekolwiek ślady takie jak przecięcia, wybrzuszenia, przebarwiania czy mocne przetarcia. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, zgłoś się do specjalisty. Warto zweryfikować również, aby opony miały prawidłowe ciśnienie, które ma wpływ na poziom zużycia opon. 

Nie zapominaj też o kontrolowaniu daty produkcji opon, ponieważ nie powinno się przechowywać jednego kompletu dłużej niż 10 lat. Bez względu na to w jaki sposób przechowujesz opony to guma z czasem się starzeje i traci swoją sprężystość. A jak możesz sprawdzić fizyczny wiek opon? Oznaczenia są w formie ciągu cyfr, gdzie cztery ostatnie wskazują na tydzień i rok produkcji np. 0611 – czyli szósty tydzień 2011 roku. Znajdziesz je na bocznej ścianie koła za symbolem „DOT”.

Gdyby jednak mimo regularnych kontroli w warsztacie samochodowym, opony uległy nagłemu uszkodzeniu, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie opon. 
 


Ubezpieczenie samochodu

Jak i gdzie prawidłowo przechowywać opony?

Przechowanie opon może być dość frustrującym zadaniem ze względu na ich rozmiar i czynności, potrzebne do ich prawidłowego utrzymania. Magazynowane ich w niewłaściwej temperaturze lub miejscu może z czasem zaburzać bezpieczeństwo na drogach.

Jak więc prawidłowo przechowywać swoje opony zimowe, by w przyszłym sezonie Ci dobrze służyły?

  • dokładnie wyczyść i wysusz opony przed przechowywaniem,
  • trzymaj opony z dala od słońca np. używając worków do przechowywania opon, które chronią opony przed promieniowaniem słonecznym,
  • nie narażaj ich na różne źródła ciepła, takie jak grzejnik lub piec,
  • kontroluj temperaturę jeśli trzymasz je w garażu (powinno być chłodno),
  • przechowuj opony w chłodnym i suchym otoczeniu,
  • trzymaj każdą oponę w szczelnej plastikowej torbie lub specjalnym pokrowcu,
  • przechowuj je pionowo, poziomo lub zawieś je na haczykach czy stojakach.

Pamiętaj, że jeśli nie masz odpowiedniego miejsca w domu takiego jak piwnica lub garaż -  takie przechowywanie możesz zlecić profesjonalistom w warsztacie.  

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady