Samochód

Kupno samochodu krok po kroku - o czym musi pamiętać nowy właściciel?

Kupno samochodu, niezależnie od tego czy jest to nowe auto z salonu, czy samochód z drugiej ręki, wzbudza wiele emocji. Często powodują one, że chcemy przejść przez ten proces jak najszybciej. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć ewentualnych kłopotów związanych z nowym samochodem i w pełni się nim cieszyć.

Para kupująca samochód, który będzie ubezpieczony w Warcie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta
  • Jaki jest koszt rejestracji samochodu
  • Czy należy kupić ubezpieczenie OC przy zakupie samochodu

Jest kilka podstawowych kroków, które powinieneś podjąć kupując samochód. O tym jak kupić samochód, przeczytasz w naszym artykule.
 

Sprawdź stan techniczny auta

Kupno nowego samochodu zaczynamy oczywiście od znalezienia dobrej oferty na wymarzony samochód. Jeżeli jest to nowe auto z salonu nie ma potrzeby sprawdzania jego stanu technicznego. W przypadku samochodu z drugiej ręki jest to jednak konieczne i najlepiej zrobić to w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Mechanicy sprawdzą kluczowe elementy samochodu pod kątem aktualnego stanu oraz zużycia, a także wskażą części wymagające naprawy lub wymiany w bliższym lub dalszym czasie. Taka usługa będzie nas kosztować kilkaset złotych, ale uchroni nas przed przykrymi i niespodziewanymi wydatkami. Przy coraz nowszych i bardziej zaawansowanych technologicznie samochodach naprawy mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Jeśli auto jest tańsze i nie chcemy wydawać na nie dużych środków – wówczas warto odwiedzić Stację Kontroli Pojazdów, gdzie diagnosta sprawdzi kluczowe parametry auta i potwierdzi jego stan albo poinformuje nas o elementach wymagających naprawy. Warto również kupić dodatkową, rozszerzoną gwarancję, jeśli mamy taką możliwość, i to zarówno przy aucie używanym jak i nowym. Ponownie - może nas to uchronić przed dużymi kosztami w przyszłości.


Sprawdź cenę OC Twojego auta

Porządek w dokumentach

Mając jasność co do stanu technicznego samochodu powinniśmy zadbać o porządek w dokumentach. O ile przy nowym aucie z salonu nie będziemy mieli czym się martwić, o tyle w przypadku samochodu używanego musimy być uważni. Pamiętajmy, żeby umowa była między nami a osobą czy firmą, która rzeczywiście nam auto sprzedaje.

Sprawdźmy też pozostałe dokumenty takie jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu, jeśli jest. Numery VIN i rejestracyjny muszą się zgadzać z faktycznym pojazdem i umową. Nawet jeśli błąd będzie wynikał z małej literówki to warto zadbać o to teraz, żeby oszczędzić sobie ewentualnych problemów. Jeśli jednak pojawią się jakieś niezgodności czy błędy i sprzedawca będzie bardzo niechętny do poprawienia tych błędów to może być to sygnał, że należy zrezygnować z tego konkretnego egzemplarza. Pamiętaj, sprawdź numer VIN, który jest numerem wybitym na nadwoziu. Producenci samochodów wybijają te numery w różnych miejscach, jednak najczęściej znajdziesz go pod dywanikiem od strony pasażera, pod maską na kielichu lub na za silnikiem na grodzi.  Numery widoczne na naklejkach mogą być sfałszowane.

Od 1 maja 2022 roku, weszły w życie nowe dowody rejestracyjne. O tym, jak wygląda nowy dowód rejestracyjny i kto musi go wymienić, przeczytasz w naszym artykule.


Sprawdź cenę OC Twojego auta

Rejestracja auta

W przypadku nowego samochodu sprawa jest prosta. Musimy tylko pojawić się w urzędzie z dowodem zakupu auta w postaci faktury i od ręki dostaniemy nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni zostaniemy poinformowani o wystawieniu stałego dokumentu.

W przypadku zakupu auta używanego, od 1 stycznia 2022, zgodnie z przepisami zawartymi w art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni urząd starostwa powiatowego lub urząd miasta o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Pamiętaj, że za niedopełnienie tego obowiązku we wskazanym terminie możesz zostać ukarany grzywną. W celu przerejestrowania auta musimy mieć ze sobą: dowód zakupu pojazdu (umowa bądź faktura), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz potwierdzenie aktualniej polisy OC.

Koszt przerejestrowania samochodu i wyrobienia nowych dokumentów oraz dowodu rejestracyjnego od tego roku (2022r.) ulegnie zmianie, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że z dniem 31.01.2022r. zniesiony jest obowiązek zarejestrowania tablic rejestracyjnych na powiat, w którym auto będzie użytkowane. Jednak, należy pamiętać, że nie jest to nakaz, a udogodnienie dla kierowców.

Koszt rejestracji, zależy od tego czy samochód jest z nowy z salonu, nabyty na terenie Polski lub sprowadzany z zagranicy, a także czy zdecydujesz się na nową tablicę rejestracyjną i nalepkę kontrolną.  

Wysokość opłat za rejestrację samochodu osobowego zakupionego na terenie Polski wynosi:

  • Pozwolenie czasowe, ważne 30 dni – 13,50 zł
  • Dowód rejestracyjny – 54 zł
  • Tablice rejestracyjne -  80 zł – niewymagane
  • Nalepka kontrolna – 18,50 zł – niewymagana
  • Opłata ewidencyjna – 2 zł

Więcej o tym dlaczego nie musisz zmieniać tablicy rejestracyjnej w samochodzie używanym, możesz przeczytać tutaj.
 

OC komunikacyjne

Po dokonaniu transakcji, zapłaceniu, odebraniu naszego nowego samochodu i rejestracji zostaje nam jeszcze jedna kwestia. Z mocy prawa wszystkie auta muszą być objęte ubezpieczeniem OC.

Przy aucie używanym powinniśmy sprawdzić, gdzie aktualnie ubezpieczony jest samochód. Pamiętaj że po nabyciu „pojazdu z polisą”, umowa OC nie podlega pod proces automatycznego odnowienia i wygasa w dniu określonym na polisie. Za brak ochrony ubezpieczeniowej choćby przez jeden dzień grożą sankcje finansowe. Odrębną kwestię stanowią ubezpieczenia Autocasco, Assistance, czy NNW. To polisy dobrowolne i ich zawarcie zależy od naszych preferencji, potrzeb i możliwości finansowych.

Jeśli podczas kupowania samochodu zwrócimy uwagę na te elementy, to możemy spać spokojnie,  cieszyć się z nowego auta i jeździć bezpiecznie.

Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule Rejestracja samochodu a OC - co warto wiedzieć.
 


Sprawdź cenę OC dla Twojego auta

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady