Jak dbać o akumulator w samochodzie? Przydatne wskazówki
Utrzymanie ogniwa zasilającego w jak najlepszym stanie pozwala nie tylko zminimalizować ryzyko awarii akumulatora w samochodzie, ale także znacznie wydłużyć jego żywotność. Każdy kierowca powinien przede wszystkim unikać głębokiego rozładowania baterii. Równie ważne jest m.in. regularne czyszczenie i sprawdzanie stanu naładowania akumulatora. Trzeba jednak pamiętać o kilku innych zasadach. Poniżej znajdziesz szczegółowe omówienie wszystkich sposobów na to, jak dbać o akumulator w samochodzie.
Czyszczenie akumulatora samochodowego
Wszelkie zanieczyszczenia i wilgoć zgromadzone na akumulatorze mogą przyspieszać jego rozładowanie. Dlatego też warto co pewien czas wyczyścić jego obudowę, najlepiej przy pomocy ściereczki lub szmatki antystatycznej. Równie ważny jest także stan zacisków i biegunów. Muszą być czyste, wolne od osadów, oleju z układu smarowania czy smaru. Trzeba także uważać na rdzę — aby oczyścić klemy i bieguny, możesz użyć drobnego papieru ściernego. Do zabezpieczenia ich przed korozją wystarczą łatwo dostępne, uniwersalne środki wypierające wilgoć.
Uważaj na skrajne warunki atmosferyczne
Jednym z najczęstszych problemów kierowców zimą jest rozładowany akumulator. Choć można wtedy uzyskać niezbędną pomoc w ramach np. ubezpieczenia Assistance, warto zminimalizować ryzyko usterki. Aby to zrobić, sprawdzaj poziom naładowania akumulatora i unikaj sytuacji, gdy samochód stoi nieużywany przez kilka dni (warto wtedy uruchomić pojazd raz dziennie, nawet jeśli nigdzie się nie wybierasz). Jeśli to możliwe, zostawiaj na noc auto w garażu. Przy bardzo długim postoju, trwającym np. dwa tygodnie, najlepiej będzie wyjąć akumulator i przenieść go w cieplejsze miejsce.
Pamiętaj, że ogniwom szkodzi nie tylko mróz, ale też zbyt wysoka temperatura. Z tego powodu w okresie letnim staraj się parkować auto w cieniu lub chłodnym garażu.
Nie zostawiaj włączonych świateł i urządzeń elektronicznych
Po niedługim czasie od wyłączenia silnika wszystkie włączone urządzenia zasilane prądem elektrycznym zaczynają pobierać energię nie z alternatora (jak ma to miejsce w trakcie jazdy), ale z akumulatora. W konsekwencji może to prowadzić do jego całkowitego rozładowania, np. już po jednej nocy. Aby uniknąć tej sytuacji, musisz przede wszystkim wyłączyć oświetlenie samochodu, w tym także to wewnętrzne (jeśli auto nie ma automatycznej funkcji). Taka sama zasada dotyczy nie tylko świateł, ale też radia, ładowarek do telefonu, transmiterów bluetooth oraz innych tego rodzaju akcesoriów.
Zadbaj o dobry stan rozrusznika
Rozrusznik jest elementem układu elektrycznego pojazdu, który odpowiada za uruchomienie silnika. Uszkodzenie pewnych jego podzespołów sprawia, że działa nieprawidłowo i może nie „odpalić” auta po pierwszym przekręceniu kluczyków w stacyjce. Co ważne, z każdą próbą uruchomienia silnika rozrusznik pobiera prąd z akumulatora. W konsekwencji prowadzi to do jego szybszego rozładowania. Jeśli więc zauważysz problem z rozruchem, kiedy sam akumulator jest w pełni sprawny, warto sprawdzić stan rozrusznika.
Nie dopuszczaj do rozładowania akumulatora
Akumulator samochodowy musi być w pełni naładowany, aby mógł prawidłowo działać i dostarczać odpowiednią dawkę prądu elektrycznego, potrzebną do uruchomienia pojazdu. Ogniwo samoczynnie się rozładowuje, a za jego ponowne naładowanie do pełna odpowiada alternator. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie ładowanie jest efektywne tylko w trakcie dłuższych tras, np. jazdy autostradą A1. Jeśli korzystasz z samochodu od czasu do czasu lub gdy dziennie pokonujesz dosłownie kilka km, akumulator nie naładuje się do pełna i trzeba używać prostownika, nawet co kilka tygodni. W długotrwale nieużywanym akumulatorze i przy głębokim rozładowaniu może dojść do jego zasiarczenia i trwałego uszkodzenia.
Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?
Prawidłowe napięcie akumulatora samochodowego w stanie spoczynku wynosi ok. 12,5 V. Wartość np. 11,9 V świadczy o tym, że trzeba go podładować. Napięcie baterii możesz zmierzyć, wykorzystując do tego woltomierz lub multimetr. Pamiętaj o przyłożeniu przewodów do biegunów w prawidłowy sposób (czarny lub niebieski kabel do „minusa”, a czerwony do „plusa”). Większość akumulatorów jest także wyposażona w tzw. oczko na górnej części obudowy — jeśli ma kolor zielony, ogniwo jest w pełni sprawne.
Kontroluj i uzupełniaj poziom elektrolitu
W przypadku akumulatorów bezobsługowych, np. AGM w samochodach z napędem hybrydowym, nie trzeba uzupełniać poziomu elektrolitu. Na rynku są jednak nadal dostępne klasyczne modele obsługowe, które wymagają serwisowania. Na ich obudowach znajdują się specjalne miarki — jeśli płynu będzie zbyt mało, należy go uzupełnić. W tym celu wykorzystuje się wyłącznie wodę demineralizowaną.
Ubezpieczenie OC
Sposoby na naładowanie akumulatora samochodowego
Rozładowany akumulator można przywrócić do sprawności na dwa sposoby. W pierwszym będą potrzebne kable rozruchowe i drugie auto — ze sprawnym zasilaniem, najlepiej wyposażone w ten sam rodzaj silnika. Aby naładować akumulator:
- Wyłącz silnik w samochodzie „dawcy”.
- Podłącz czerwony kabel do „plusa” akumulatora — najpierw rozładowanego, a później sprawnego.
- Podłącz czarny kabel do „minusa” naładowanego ogniwa, a później do jednego z metalowych elementów silnika niesprawnego samochodu.
- Uruchom sprawne auto i pozostaw je włączone przez kilka minut na wolnych obrotach.
- Spróbuj uruchomić silnik unieruchomionego pojazdu (w drugim samochodzie warto wtedy dodawać gazu).
- Jeśli auto „zapali”, odłącz kable w odwrotnej kolejności (najpierw czarny, później czerwony).
- Po uruchomieniu samochodu silnik powinien pracować przez dłuższy czas, aby alternator mógł dodatkowo doładować akumulator.
Jeśli bateria w samochodzie jest dosyć mocno rozładowana, konieczne będzie naładowanie jej przy pomocy prostownika. W tym celu najlepiej jest odłączyć akumulator (najpierw klemę ujemną, a później dodatnią) i zrobić to w domu. Nie zapomnij o zapewnieniu odpowiednich warunków bezpieczeństwa. Ładujący się akumulator powinien znajdować się w przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Sam prostownik należy podłączyć zgodnie z dostarczoną instrukcją obsługi.
Ile czasu ładować rozładowany akumulator? Przyjmuje się, że czas ładowania wynosi od 10 do 12 godzin. Na rynku są jednak dostępne prostowniki automatyczne, które same dostosowują dostarczany woltaż na podstawie aktualnego napięcia baterii. Dodatkowo w momencie pełnego naładowania samoczynnie się wyłączy — jest więc dużo prostszy w obsłudze w porównaniu z klasycznymi prostownikami.